Active Beauty
Slabosť močového mechúra: príčiny a ako sa ich zbaviť
Text: Eva Pohn

Žiadne tabu

Slabosť močového mechúra: príčiny a ako sa ich zbaviť

Stále je to tabuizovaná téma, o ktorej mnoho ľudí odmieta bližšie hovoriť aj so svojím partnerom. Slabosť močového mechúra je však problém, ktorý je rozšírený viac, ako by sa mohlo zdať. Slovenské štatistiky hovoria o 30% žien vo veku od 30 až 60 rokov, no iba 1,5 až 5% mužov tej istej vekovej skupiny. Ide o čísla, ktoré človeka prinútia spozornieť.
Priznajme si to, keď kvapka (či viac) skončia na spodnej bielizni, namiesto v toalete, je to nepríjemné – veď nehody podobného typu zo škôlkárskych či najneskôr základoškolských čias sú predsa už dávno za nami. Za slabosť močového mechúra sa však rozhodne netreba hanbiť. Oveľa viac pri riešení problému pomôže vedomosť, ako sa slabosť močového mechúra vyvíja a ako proti nemu zabojovať domácou medicínou, liekmi a podobne.

Čo je slabosť močového mechúra?

V prípade slabosti močového mechúra, správne nazývanej inkontinencia moču – nakoľko nie vždy za ňou stojí problém s močovým mechúrom – dochádza k nedobrovoľnému úniku moču. Moč môže unikať po kvapkách, avšak aj vo väčšom rozsahu. Osoby postihnuté slabosťou močového mechúra nemajú schopnosť vedome kontrolovať, kedy je nutné močový mechúr vyprázdniť.

Možné príčiny slabosti močového mechúra

Slabosť močového mechúra môže mať mnoho príčin, ktoré by však mal v každom prípade diagnostikovať a aj liečiť výhradne lekár – odborník. Možnou príčinou môže byť oslabenie panvového dna, infekcie, poškodenie nervového systému, metabolické ochorenia, tehotenstvo a pôrod, nadváha, oslabenie spojivového tkaniva, zápcha a mnoho ďalších.

Druhy inkontinencie

Existuje niekoľko druhov slabosti močového mechúra, resp. inkontinencie, dva najčastejšie sú práve tieto:

Stresová inkontinencia

V prípade stresovej inkontinencie problém netkvie v samotnom močovom mechúre, ale v svalstve panvového dna. Svalstvo zvierača je oslabené a nedokáže tak odolať ani miernemu tlaku na močový mechúr. Znamená to, že postihnutým v tomto prípade uniká moč bez toho, aby predtým pociťovali akékoľvek nutkanie na močenie. Diať sa tak môže pri dvíhaní predmetov alebo skákaní, avšak k úniku moču môže tiež dôjsť aj pri nepatrných aktivitách, ako je kýchanie, kašeľ či smiech.
Čo pomáha? Cielené precvičovanie svalstva panvového dna! Napríklad pomocou špeciálnych cvikov, elektrickej stimulácie alebo vaginálnych kužeľov. Okrem toho môže na problém s inkontinenciou vhodné lieky predpísať lekár, prípadne ako poslednú možnosť odporučiť operáciu.

Nutkavá inkontinencia

V prípade nutkavej inkontinencie môže dochádzať k nedobrovoľnému úniku moču, pretože nutkanie je jednoducho neovládateľné. A to aj napriek tomu, že močový mechúr ešte nie je plný. Na rozdiel od stresovej inkontinencie nemá nutkavá inkontinencia nič spoločné s oslabeným panvovým dnom. Problém pramení v samotnom močovom mechúre. Svalstvo močového mechúra sa náhle stiahne natoľko, že tento tlak nevydrží ani ten najsilnejší zvierač, ktorý povolí a moč unikne.
Čo pomáha? Podstatné je najprv zistiť pravú príčinu úniku moču, ktorá v mnohých prípadoch spočíva v zníženej senzitivite receptorov v močovom mechúre alebo s poškodenými mechanizmami nervového systému. Lekár následne po správnej diagnostike zvolí vhodnú liečbu.

Domáce recepty, lieky a spol.: čo pomôže pri slabom močovom mechúri?

Mnohí pacienti sa obávajú, že slabosť močového mechúra sa nedá vyliečiť, ale to je mylná predstava. V závislosti od príčiny pomáha cvičiť panvové dno, spoliehať sa na domáce recepty z brusníc či tekvice, dostatočne piť alebo užívať lieky, ako sú masti s obsahom estrogénu. V každom prípade je však potrebné poradiť sa s lekárom a zvoliť individuálnu formu liečby. Praktickou, pragmatickou a vhodnou metódou pri slabosti močového mechúra je v súčasnosti siahnuť po inkontinenčných produktoch, ako sú hygiencké nohavičky či vložky.